صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384825
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 امام صادق (ع ) مظهر گوهر تابان دانش الهی  

 هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت امام جعفر صادق علیه السلام می باشد.
امام جعفر صادق علیه السلام روز هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری در مدینه متولد شد و از سال 114 تا 148 هجری امامت شیعیان را برعهده داشت و سپس در سن 65 سالگی به شهادت رسید .
امام صادق علیه السلام گوهر تابان دانش و مظهر علم الهی بود و به دست آن بزرگوار معرفت ناب محمدی احیا گردید.
عصر امام صادق علیه السلام از نظر فرهنگی عصر ویژه ای بود و تهاجم به ارکان معرفتی دین محمدی در اوج قرار داشت . در این زمان انواع خطوط جاهلی و انحرافی به جنبش در آمده بود تا فرهنگ اسلامی را محو کند و عناصر فرهنگ جاهلی را به طور کامل احیا نماید. در این زمان مکاتب متعدد فکری مطاع خود را با هزاران آرایش به باز آورده بودند تا با فریب مردم آن ها را به انحراف بکشانند.
یکی از خطراتی که در این دوره وجود داشت جعل حدیث و تحریف حقایق بود. در واقع مخالفان اسلام در صدد برآمده بودند تا از درون اسلام به اسلام حمله کنند و حقایق را وارونه جلوه دهند. این خطر را حاکمان و کسانی که ادعای اداره امور کشور را داشتند نیز حمایت می کردند و این امر سبب شدت یافتن خطر شده بود. سیاست مدعیان اداره جامعه اسلامی این بود که سیمایی دنیاگرایانه و لذت جویانه از دین ارائه دهند تا مردم احساس دوری حاکمان از معیارهای اسلامی را نداشته باشند.
از سوی دیگر بعضی فرقه های منحرف دیگر نیز برای توجیه انحرافات خود به جعل حدیث روی آورده بودند و می خواستند چنین وانمود کنند که راه واقعی دین را می پیمایند.
در این زمان که هر کسی به میل خود و برای رسیدن به اهداف خود به جعل حدیث می پرداخت امام صادق علیه السلام حوزه ای تشکیل دادند تا ضمن هدایت مردم به راه اسلام اصیل احادیث ناب و اصیل را نیز در منظر جامعه اسلامی قرار دهند و مردم را از افتادن در دام ها برهانند. بدین ترتیب نهضت علمی و فرهنگی عظیمی در مدینه آغاز شد که هدایت آن در دست امام صادق علیه السلام بود.
در مکتب امام صادق (ع ) انبوهی از مشتاقان حضور می یافتند و قلب و ذهن خود را سرشار از زلال معارف ناب می نمودند. همین افراد به سایر نقاط جهان اسلام نیز می رفتند و در هر جا یک کانون نورانی که شعبه ای از کانون اصلی نور (امام صادق علیه السلام ) بود به وجود می آوردند. بدین ترتیب شعاع نور امام صادق علیه السلام به سرزمین های دوردست نیز می رسید.
هنگامی که نهضت علمی و فرهنگی امام صادق (ع ) آغاز شد مدافعان اسلام اصیل احساس وجد کردند و بسیاری از آن ها خود را همچون سربازی در اختیار این نهضت بزرگ و مقدس قرار دادند. از سوی دیگر کلیه فرق و مکاتبی که اهداف شومی را دنبال می کردند از نهضت علمی و فرهنگی امام شیعیان لرزیدند و دست به اعمال مذبوحانه برای مهار این نهضت زدند ولی حقانیت و اصالت نهضت امام سبب شد که همه مکاتب و فرق منحرف در برابر نهضت مقدس امام صادق (ع ) احساس عجز کنند.
در این میان آن هایی که به قدرت و حکومت جابرانه می اندیشیدند نیز از نهضت علمی و فرهنگی امام صادق (ع ) خشنود نبودند; زیرا علم و دانش امام و نهضتی که آن بزرگوار به راه انداخته بود پرتوی بود که سبب عیان شدن اهداف و روش های غیرالهی ستم گران و جابران می شد. به همین سبب دشمنی های مداوم با امام شیعیان آغاز گردید و این دشمنی ها نیز موانعی بر سر راه نهضت مقدس امام گردید. با این حال امام صادق علیه السلام نور خود را بر قلب بسیاری تاباندند و فرهنگ ناب اسلامی را احیا کردند.
سالروز ولادت امام صادق علیه السلام را به عموم شیفتگان راه اسلام ناب محمدی تبریک می گوییم .


دسته ها : مذهبی
X